חיפוש
  • Noa Cafri

העיר הגבוהה בעולם

בגובה 4000 מטר מעל פני הים שוכנת העיר הגבוהה בעולם. אף אחד לא בוחר לגור מרצונו בגובה כזה.

כשטיילתי בנפאל לפני קצת פחות משנה, 4000 מטר היה הקו הדמיוני שמעליו לא גדלים עצים. זה היה הגובה בו כבר אין כפרים, קר מדי ואנשים לא מוכנים לגור, אלא רק מגיחים לחודש-חודשיים בעונת התיירות כדי לתחזק את הגסט-האוסים ולקבל את פני התיירים. עם שוך העונה, הם ממהרים לחזור מטה לבתיהם החמימים.

אז למה לגור בכלל בגובה כזה?

ועוד בעיר כמו פוטוסי… פוטוסי עיר דוחה. אזור תעשיה אחד גדול. הכל אפור או אדום כמו הלבנים מהן בנויים הבתים. ריח תמידי של אבק באוויר ממכרות הכסף שמהווים 70% משוק העבודה בעיר, והסיבה היחידה בגנה נבנתה.

חתיכת דינמיט חשופה שקניתי בשוק המקומי


מכרות הכסף

למכרה של פוטוסי יש יותר מ-400 כניסות. אין לו מפה כי הוא משתנה מדי רגע בהתאם למיקום המתכות היקרות אותן מאתרים הכורים.

כורים לא אוכלים או הולכים לשירותים במשך כל המשמרת שנמשכת 8-10 שעות. הסיבה לכך היא שלמטה במעמקי האדמה הכל מתמלא באבק שנכנס להם לריאות וגורם להם לירוק. כדי להשאר ערניים ומלאי סוכר הם:

1. לועסים עלי קוקה במשך שמונה שעות.

2. יחד עם עלי הקוקה הם אוכלים מעין אנרג’י-בר מקומי וזול שמורכב מתערובת יבשה ולבנה של קינואה וסוכר סטיביה שנראית כמו אבן גיר קטנה מרובעת.

טעמתי את החומר המתקתק שעוזר להעביר את הטעם המר של הקוקה.

3. שותים אלכוהול שמיוצר מקנה סוכר בבוליביה עם אחוז אלכוהול של 96%. כמו נוזל לחיטוי שקונים בבית מרקחת או נוזל ניקוי חזק מאוד.

4. מעשנים סיגריות המורכבות מעלי קוקה, טבק וקליפת תפוז. המדריך ציין שזה מאוד חשוב לעשן בזמן שמפוצצים דינמיט כי כך לא נושמים את עשן הפיצוץ.

מוכנה לרדת למכרה עם הדינמיט מוכן לפעולה


מאוד קשה לנשום בתוך המכרה ויש הרגשה שאין אוויר, או שפשוט באמת… אין אוויר. למכרה חסר המפה לא מתכננים ובונים פתחי אוורור לצורך נשימה וגם מחוץ למכרה לא קל לנשום בגובה 4200 מטר. אז הם גם מעשנים בפנים?!

סוראליסטי.


רק בריאות

אורח החיים של הכורה כולל משמרת של שמונה שעות מתחת לאדמה. בוקר, צהריים או ערב. המכרה עובד 24 שעות ועובדים בו 7500 כורים.

הוא הוקם ב-1545 ומאז פועל ללא הפסקה ומהווה בכך את המכרה הכי עתיק בדרום אמריקה שפעיל עד היום. בהתחלה הוציא המכרה כסף טהור, עכשיו זו תערובת מתכות שרק חלקה כסף. יש גם ברונזה.

כורה צעיר משתכר משכורת מינימום של 120 בוליביאנים. הכורים הוותיקים בעלי הניסיון 200 בוליביאן. המבוגרים הם היחידים שרשאים לפוצץ דינמיט.

פעם לא היתה הגבלת גיל או ותק וכורים היו מתחילים לעבוד בו החל מגיל 16 ואף לפני. גם לא היתה הגבלת ותק על פיצוצי הדינמיט. בתקופה ההיא היו מתים במכרה 5-6 אנשים בחודש בעיקר מהתרסקות של תקרת המכרה. לפני כמה שנים הגבילו את גיל העבודה המינימלי ל-18, ומאשרים רק לבעלי הניסיון לפוצץ את הדינמיט. כעת מתים מדי חודש “רק” בן אדם אחד או שניים.

עבודת הכורה עוברת מאב לבן. המדריך שלנו סיפר שאביו מת בגיל 40 מעודף אבק בריאות, והוא החליט לקטוע את שרשרת הכורים במשפחה. נמאס לו שאמא שלו מתפללת בכל יום שאביו יחזור מהעבודה חי.

ניתן לקנות דינמיט תמורת 11 שקלים בשוק הכורים בפוטוסי. המקום היחיד בעולם שניתן לרכוש בו ככה סתם ברחוב חומר נפץ (חוץ מ-eBay)


טיוס

לכורים מנהג שנקרא פאצ’ה-מאמא. אם הם שותים אלכוהול או כל משקה (מזכירה שאסור לאכול), הם ישפכו חלק מהמשקה עם פתיחתו לאדמה כמתנה לאמא אדמה ולאלוהי ההר, ורק לאחר מכן ישתו בעצמם

.

טיוס – גרסת הדיאבלו. שימו לב לאיבר המין הצנוע.


ברחבי המכרה פזורים פסלים של אלוהי ההר בעלי חזות מפחידה וזין עומד. רציני! הכורים מדליקים להם סיגריות ותוקעים אותן מעשנות בפי הפסל, מפזרים עליהם עלי קוקה ושופכים על איבר המין שלהם אלכוהול למזל.

רבים מהכורים, בעיקר הוותיקים, דוברים קצ’ווה בבית וביניהם. בקצ’ווה לא מבטאים ד’ אלא ט’. ומכאן אלוהים – דיוס, הפך ל’טיוס’.

וזה שמם של הפסלים.

פסל נוסף של טיוס, אלוהי המכרה


הסיור במכרה כלל זחילות ומעבר בתעלות בהן עוברות עגלות המטען שמוריקות את פסולת האדמה החוצה. זה תפקידם של הכורים הצעירים ביותר לדחוף את עגלות הענק האלו, שעשויות להכיל עד טון אדמה.

והם לא עוצרים.

פעמיים נאלצנו לסוג לאחור בצעקות “rapido, rapido!” של המדריך שהופתע מעגלה כזו שהופיעה מולנו במהירות.

פתחתי בספרינט שפוף בתוך מחילה חנוקה במעבה ההר עם מגפי גומי גדולות במידה בתוך בוץ חלקלק עד שנמצאת גומחה או פיצול בו ניתן להתחבא בבטחה מפסי המתכת עליהן תעבור מיד העגלה מולנו.

הדופק מאיץ ל-200 תוך שניות, ולוקח לו דקות ארוכות לרדת בתוך המסכה.

אחרי – בפתח המכרה עם פיסת מתכת איכותית ממעבה ההר


#tios #miners #mine #dynamite #Potosì #Bolivia

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול